Naujienos

2017-09-22
Lietuvos žydų genocido aukų dienos minėjimas Garliavoje

   Rugsėjo 22 d. Garliavoje,  Sporto ir kultūros centro iniciatyva, vyko žydų genocido dienai skirtas minėjimas – eitynės, minint 76-ąsias metines nuo Holokausto pradžios Lietuvoje.

   Pilietinė iniciatyva „Atminties kelias“ prasidėjo Garliavos Jonučių gimnazijos ir progimnazijos aktų salėje, kur susirinkusiuosius pasveikino gimnazistai ir Tolerancijos centro koordinatorė, anglų kalbos mokytoja Dalia Uržaitė. Šios įstaigos mokiniai pakvietė į edukacinę programą „Garliavos štetlas“. Štetlo dvasią galima buvo pajausti atkurtoje aplinkoje:  vaistinėje, mokykloje, restorane, siuvykloje, kirpykloje, batsiuvio dirbtuvėlėje ir senojoje, medumi kvepiančioje, mokykloje. Visi apsilankę štetle buvo pavaišinti beigeliais ir žydiškais saldumynais.

  Po edukacinės programos, lydint Kauno rajono policijos ekipažui, eisena pajudėjo per Garliavą link senųjų žydų kapinių. Apie žydų gyvenimo tragediją Garliavoje ir Europoje nuoširdžiai mokiniams pasakojo  buvęs seniūnas, istorijos mokytojas metodininkas Ričardas Gudaitis ir Garliavos Juozo Lukšos gimnazijos direktorius, istorijos mokytojas ekspertas Vidmantas Vitkauskas. Direktorius taip pat pakvietė perskaityti 1941 m. rugpjūčio  28 dieną  žuvusio 61 vaiko vardą –  taip prisimenant ir pagerbiant Rinkūnų kaime visus – 247 sušaudytus žmones. Senosiose Garliavos žydų kapinėse gidas Chaimas Bargmanas pamokė kaip perskaityti tekstus akmenyse: mokiniai, nuvalę samanomis užžėlusius antkapius, baltomis kreidelėmis ryškino raides, kad pamatytų originalius užrašus.

 Susikaupę „Atminties kelio“ dalyviai – iš Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos, Jonučių progimnazijos ir gimnazijos, Juozo Lukšos gimnazijos – padėjo akmenėlius, prisimindami skausmingus įvykius, vykusius senojoje Garliavoje.

 

Garliavos sporto ir kultūros centro direktoriaus pavaduotoja (kultūrai) Simona Macevičiūtė, režisierė ir renginių organizatorė Zita Butiškytė.