Sausis 2021

P A T K P Š S
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
RĖMĖJAI:
ES investicijos

GSKC patalpų ir reklaminio ploto nuomos galimybės

Artimiausiu metu renginių nėra.

Naujienos

2015-09-23
RUGSĖJO 23-ĄJĄ GARLIAVOJE PAMINĖTA LIETUVOS ŽYDŲ GENOCIDO DIENA

Lietuvoje iki Antrojo pasaulinio karo gyveno didelė žydų bendruomenė – apie  215 000–220 000 žydų tautybės žmonių. Per Antrąjį pasaulinį karą, Holokausto laikotarpiu, Lietuvoje buvo sunaikinta didžioji Lietuvos žydų dalis. Tai skaudus Lietuvos istorijos puslapis. Ir tik nuo 1994-ųjų metų visoje Lietuvoje pradėta minėti Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena. Ši šiurpi diena yra susijusi su Vilniaus geto likvidavimu 1943 m. rugsėjo 23 d., kai didžioji dalis geto kalinių buvo sušaudyti, o kita dalis išvežti iš Lietuvos į koncentracijos stovyklas. Garliavos rajono lietuvos žydai buvo ne išimtis. Vien tik šitame regione karo metais buvo nužudyta 247 žydai, iš jų 73 vyrai, 113 moterų ir 61 vaikas (remtasi archyvine medžiaga). Būtent apie šį skaudų įvykį buvo kalbėta atviroje pilietiškumo pamokoje Garliavos bendruomenei, skirtai paminėti Lietuvos žydų genocido dieną.

Lietuvos žydų genocido dienos minėjimo renginys prasidėjo žydų sušaudymo vietoje netoli Jiesios, kur Garliavos Jonučių progimnazijos istorijos mokytojas Ričardas Gudaitis susirinkusiems mokiniams pristatė šios kapavietės istoriją, jautriai ir emocingai perteikdamas svarbiausius lemtingosios Garliavos žydams 1941m. rugpjūčio 28 dienos įvykius. Pagerbdami nekaltas kraupių žudynių aukas, Garliavos Adomo Mitkaus pagr m-klos, Juozo Lukšos ir Jonučių gimnazijos bei progimnazijos mokiniai, šalia stovinčio antkapio sudėjo žvakutes ir atsineštus akmenukus.

Antrojoje minėjimo dalyje, Kauno r. viešojoje bibliotekoje vyko atvira pilietiškumo pamoka Garliavos bendruomenei. VDU doc. dr. Inga Stepukonienė, knygos apie Garliavos istoriją autorė, pristatė Garliavos žydų istoriją, pabrėždama darnius  lietuvių ir žydų šeimų santykius. Po jautraus jos pasakojimo, Juozo Lukšos gimnazijos mokinės garsiai perskaitė nužudytųjų Garliavos žydų vardus, o Jonučių gimnazijos istorijos mokytoja Lidija Laškova pasidalino prisiminimais apie Yad Vashem muziejų Izraelyje, kuriame ji lankėsi su keletu Garliavos mokytojų. Surinktais senųjų garliaviečių pasakojimais apie kaimynus žydus dalinosi  A. Mitkaus pagr. mokyklos lietuvių kalbos mokytoja Rita Pauliukaitienė. Atviros pamokos pabaigoje Jonučių gimnazijos moksleiviai, vadovaujami neformaliojo švietimo ugdymo vedėjos Loretos Mikelionienės atliko literatūrinę – muzikinę kompoziciją “Išlikimas”, pagal A.Suckeverio knygą “Žaliasis akvariumas”. Refleksuodamas atvirą pilietiškumo pamoką, mokytojas R.Gudaitis pabrėžė, kad tai pirmasis renginys, kuriame visos Garliavos mokyklos kartu paminėjo Lietuvos žydų genocide dieną.

Renginio organizatoriai, Kauno r. Garliavos sporto ir kultūros centras, žada ir toliau tęsti bendradarbiavimą su kitomis Garliavos mokymo bei švietimo įstaigomis, siekiant išlaikyti svarbius Lietuvos istorinius įvykius bendruomenės atmintyje.